Publications

Pierwsze studium w literaturze polskiej o charakterze monograficznym, poświęcone w całości rozwijaniu europejskiego prawa stosunku pracy, które Autor określił mianem prawa integracji. Centralne instytucje dogmatyczne, a także metodyka interpretacji i stosowania prawa Unii Europejskiej zostały poddane rekonstrukcji, a wynikające skutki wpływu prawa UE na status stron stosunku pracy oraz ich sytuacja prawna zostały szeroko zilustrowane w powyższej publikacji.

(red. prof. UG dr hab. Jakub Stelina)
W podręczniku "Prawo pracy" przedstawiono systematyczny wykład obejmujący ogół zagadnień wchodzących w skład prawa pracy. Podręcznik adresowany jest do studentów szkół wyższych oraz praktyków zajmujących się prawem pracy.

Książka zawiera teksty najważniejszych aktów prawnych dotyczących funkcjonowania Unii Europejskiej z syntetycznymi komentarzami do każdego artykułu, uwzględniającymi zmiany proponowane przez Konstytucję dla Europy tj. traktat podpisany w Rzymie 29 października 2004 roku. Z uwagi na wartość historyczną, książka przedstawia ciekawy etap integracji europejskiej

Autorka, analizując szczegółowo źródła prawa międzynarodowego, w tym zwłaszcza europejskiego prawa wspólnotowego, oraz bogate orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, omawia pojęcie wolności pracy widziane z perspektywy systemu normatywnego praw człowieka oraz europejskiego prawa wspólnotowego. Książka jest przeznaczona dla prawników teoretyków i praktyków. Praca została opatrzona przypisami, obszernym wykazem źródeł i literatury przedmiotu.

Jest to podręcznik poświęcony zabezpieczeniu społecznemu w Unii Europejskiej. W sposób szczegółowy przedstawia podstawy prawne europejskiego prawa zabezpieczenia społecznego oraz jego zasady. Celem podręcznika jest zaprezentowanie w sposób usystematyzowany istotnych zagadnień koordynacji świadczeń w związku z rosnącą skalą osób przemieszczających się lub delegowanych na teren Unii Europejskiej.

Leksykon z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych, dzięki formie syntetycznie opisanych haseł, spełnia oczekiwania tych czytelników, którzy poszukują szybkiego i prostego opanowania podstawowej wiedzy o świadczeniach realizowanych przez instytucje ubezpieczeniowe w Polsce.

Leksykon prawa pracy prezentuje najbardziej podstawowe pojęcia i instytucje z zakresu prawa pracy i zatrudnienia. Celem leksykonu jest możliwe łatwe przyswojenie terminów występujących w regulacjach prawnych związanych z zatrudnieniem.
Other
-
Zielona Księga w sprawie najlepszych praktyk w dialogu społecznym – Autor i
redaktor
Publikacja finansowana i zrealizowania w ramach Funduszu Norweskiego; przedstawia najlepsze praktyki w zakresie Dialogu Społecznego, opisując codzienną praktykę i efekty tego dialogu na poziomie zakładowym, regionalnym oraz krajowym w Polsce i w Norwegii. -
Zatrudnienie i ochrona socjalna (współautor)
Opracowanie jest piątą pozycją cyklu wydawniczego Acuis communataire. Publikacja ta została przygotowana z myślą przybliżenia czytelnikowi dorobku prawnego Unii Europejskiej w zakresie spraw związanych z przepływem pracowników oraz szeroko rozumianym zatrudnieniem w związku z podpisaniem przez Polskę Traktatu Akcesyjnego. -
Karta praw podstawowych (współautorka komentarza do artykułu 23. o równości
kobiet i mężczyzn oraz 24. dotyczącego praw dziecka)
Prezentowany komentarz jest pierwszym na rynku omawiającym w sposób szczegółowy i kompleksowy poszczególne artykuły Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
Articles and Studies
- Konwencja o pracy na morzu z 2006 r. (MLC) stan po ratyfikacji, Prawo Morskie t. XXVIII/2012, Polska Akademia Nauk w Gdańsku, ISSN 0860-7338, s. 136-145.
- Prawo do świadczeń z systemu zabezpieczenia społecznego w świetle prawa Unii Europejskiej, Z zagadnień zabezpieczenia społecznego nr 3/2011, Gdańsk 2011, s. 119-132 ISSN 2081-2310.
- Status Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy o pracy na morzu z 2006 r. w prawie wspólnotowym, Prawo Morskie t. XXV/2009, Polska Akademia Nauk w Gdańsku, ISSN 0860-7338, s. 85-99.
- Kilka uwag o transgranicznym stosunku pracy i art. 39 TWE na tle orzeczeń prejudycjalnych ETS, (w:) Pytanie wstępne w orzecznictwie ETS. Funkcjonowanie procedury prejudycjalnej w Polsce, red. C. Mik, TNOiK, Toruń 2006, ISBN 978-83-7285-302-8; ISBN 83-7285-302-9, s. 285-306.
- Bezrobocie osób niepełnosprawnych, (w:) Rola prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w przeciwdziałaniu bezrobociu, Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2005, ISBN 83-89786-63-X, s. 101-111.
- Tendencje liberalizacji żeglugi kabotażowej w Unii Europejskiej, Prawo Morskie t. XXI/2005, ISSN 0860-7338, s. 283-29.
- Zasady przestrzegania i stosowania europejskiego prawa wspólnotowego w polskim porządku prawnym - analiza systemu z punktu widzenia ochrony uprawnień podmiotów prywatnych, Fundacja Gospodarcza, Gdynia 2004, ISBN 83-87257-61-3, s. 1-16.
- Morskie aspekty prawa pracy, Prawo Morskie, t. XIX/2003, ISSN 0860-7338, s. 91-103.
- Swoboda zatrudnienia marynarzy w europejskim prawie wspólnotowym, Prawo Morskie t. XVIII/ 2003, Polska Akademia Nauk w Gdańsku, ISSN 0860-7338, s. 81-100.
- Znaczenie Karty Fundamentalnych Praw Unii Europejskiej we wspólnotowym porządku prawnym, Studia Europejskie, t. 3, Toruń, s. 31-41.
- Wpływ Międzynarodowej Organizacji Pracy na rozwój wspólnotowego prawa pracy i jej wkład w ochronę fundamentalnych praw pracowników, Prawo Morskie PAN, t. XIV, Gdańsk 2000.
- Wolność pracy w ujęciu myśli liberalnej i "państwa dobrobytu", Studia Europejskie, t. IV, Toruń 2000.